top of page

Architekt wnętrz, projektant czy dekorator? Kogo wybrać?

Zaktualizowano: 8 lis 2019


Architekt wnętrz, projektant, dekorator – te pojęcia często stosowane są zamiennie, jednak czy jest to słuszne? Bez wątpienia wszystkie trzy związane są z usługami urządzania wnętrz. Jakie różnice są między tymi zawodami, kiedy i jak dokonać właściwego wyboru? Z czego wynikają tytuły zawodowe – czy są kwestią mody czy może za nazewnictwem kryje się coś więcej? Jak zweryfikować kompetencje danej osoby przed podjęciem współpracy oraz czego się spodziewać? Na te i inne pytania odpowiem Wam w tym artykule.

Gdzie przebiega granica?


W polskim prawie nie ma regulacji, które wyraźnie określają różnice pomiędzy architektem wnętrz, projektantem a dekoratorem. Z tego powodu granica ta traktowana jest umownie i jest dosyć płynna. Ze względu na brak odgórnych norm osoby pracujące w tych zawodach często same wybierają sposób, w jaki tytułują swój zawód. Łatwo przez to wprowadzić Inwestora w błąd. Na szczęście powoli się to zmienia – powstało pierwsze w Polsce Stowarzyszenie Architektów Wnętrz, które dąży do usankcjonowania zawodu architekta wnętrz jako odrębnego zawodu w architekturze oraz do uporządkowania rynku usług projektowania wnętrz i kategoryzacji pracowni projektowych.


„Architekt Wnętrz to zawód wyjątkowo ważny społecznie. Głównym jego celem jest kształtowanie i tworzenie przestrzeni dla człowieka związanej z codziennym funkcjonowaniem, energią, determinacją do działania, życiem, pracą, rozrywką, komunikacją czy zdrowiem. Wszak każde wnętrze, w jakim żyjemy, kształtuje nasze postrzeganie rozmaitości świata. Takie wnętrza tworzy człowiek dla człowieka. I kiedy to on – świadomy wyzwania architekt kreuje tę rzeczywistość, jest ona lepsza, doskonalsza uzyskując wartości wynikające z jego wiedzy, talentu, wielopłaszczyznowych doświadczeń oraz wrażliwości artysty.” Idea Stowarzyszenia Architektów Wnętrz, https://saw.org.pl/Kim więc jest architekt wnętrz?


Jest wiele różnic pomiędzy tymi, którzy pracują profesjonalnie, a tymi którzy projektują amatorsko – najważniejsze z nich to: specjalizacja, jakość, cena, estetyka. Aby wyjaśnić te fundamentalne różnice należy zrozumieć jak długą i nieraz ciężką drogę musi przejść architekt wnętrz aby móc wykonywać swój zawód. Specjalizacja wymaga wiedzy akademickiej oraz doświadczenia zawodowego. Wykształcenie, które architekci wnętrz zdobywają podczas 5-letnich studiów jest wręcz niemożliwe do zastąpienia przez kilkutygodniowe lub kilkumiesięczne kursy dedykowane do przyszłych projektantów i dekoratorów wnętrz. Studia pozwalają na zdobycie wiedzy z zakresu prawa (w tym prawa autorskiego i budowlanego), budownictwa i konstrukcji. Pozwalają także usystematyzować wiedzę z zakresu ergonomii, psychologii wnętrza, meblarstwa, wzornictwa, sztuki, oświetlenia, etyki i wielu innych dziedzin. Wykształcenie kierunkowe idzie więc w parze z estetyką i jakością oferowanych usług – pozwala na precyzyjną odpowiedź na złożone potrzeby Inwestorów.


Wiedza, doświadczenie i … empatia!


Uczelnia to oczywiście początek drogi do zawodu architekta wnętrz, natomiast poświęcony czas, wiedza oraz wrażliwość estetyczna dopiero w połączeniu z praktyką i doświadczeniem pozwalają na osiągnięcie najwyższych standardów w projektowaniu. Nie bez znaczenia pozostaje także empatia i zrozumienie, które są kluczowe podczas tego typu współpracy.


„Każdy, kto zechce współpracować z architektem wnętrz, powinien wiedzieć, jak ważne jest to, jak tworzy przestrzeń dla drugiego człowieka i jakie parametry techniczne, matematyczne i ekonomiczne do tego stosuje. Każdy powinien mieć świadomość, co decyduje o wrażliwości, poczuciu piękna i doborze narzędzi do kreacji codziennego życia. SAW nie boi się budowania elitarności zawodu architekta wnętrz w najlepszym tego słowa znaczeniu. Kształtowanie przestrzeni, która nas otacza powinna mieć rangę wyjątkowości, aby każdy czuł się w niej wyjątkowy .”
Stowarzyszenie Architektów Wnętrz, https://saw.org.pl/


Usługi projektowania wnętrz cieszą się coraz większą popularnością, a z racji tego, że jest to dosyć wolny rynek łatwo jest „stracić głowę” w gąszczu wielu ofert. Odpowiedni wybór w takiej sytuacji wydaje się więc być nie lada wyzwaniem dla przeciętnego Inwestora, który musi podjąć decyzję o tym komu zaufać i powierzyć projekt wnętrza.


Kogo wybrać?


Wybór powinien zostać dokonany w zależności od zakresu prac jaki chcemy przeprowadzić oraz efektu jaki chcemy osiągnąć. Nie zatrudnimy architekta wnętrz w przypadku gdy chcemy otrzymać poradę jakie poduszki dobrać do sofy lub na jaki kolor przemalować ściany w salonie. Takich drobnych zleceń oscylujących wokół kolorystyki wnętrza zazwyczaj podejmują się dekoratorzy wnętrz i do nich właśnie powinniśmy kierować się w przypadku tego typu rozterek. Na współpracę z projektantem możemy zdecydować się w sytuacji, gdy mamy już swój pomysł na wnętrze i potrzebujemy, aby ktoś go dla nas jedynie zwizualizował oraz doradził w kwestii stylistyki, funkcjonalności lub doboru materiałów wykończeniowych.


Wydawać by się mogło, że to już wszystko. Jakie inne wyzwania mogą stać przed Inwestorem chcącym mieć dobrze zaprojektowane wnętrza i gdzie w tym wszystkim jest przestrzeń dla architekta wnętrz? Otóż przestrzeń ta jest wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi podział funkcjonalny domu/mieszkania na pomieszczenia lub jego reorganizacja (ściśle związana z psychologią przestrzeni), zastosowanie niestandardowych, spersonalizowanych rozwiązań i autorskich detali. Wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba wyrażenia pewnych idei, wywołania określonych uczuć i emocji poprzez odpowiednie zaprojektowanie wnętrza (tak, to jest możliwe!).


Nie wahajmy się zatrudnić architekta wnętrz jeśli chcemy aby nasze wnętrza korespondowały ze stylem naszego życia oraz były odzwierciedleniem wartości według których żyjemy. Kompleksowe projekty oferowane przez architektów wnętrz to wsparcie na każdym etapie inwestycji – od poznania potrzeb i preferencji, poprzez dokumentację aż do realizacji wnętrza.


Więcej szczegółów na temat współpracy z architektem wnętrz możecie dowiedzieć się z mojego artykułu dostępnego pod linkiem: http://dabrovska.pl/jak-wyglada-wspolpraca-z-architektem-wnetrz/


Konkluzje


Niezwykle ważne przed nawiązaniem współpracy okazuje się być określenie własnych oczekiwań względem projektu. Przed podjęciem kolejnych kroków poświęćmy kilka chwil na zastanowienie się nad tym, czego tak naprawdę chcemy i co jest nam potrzebne. Prawdopodobnie pozwoli to uniknąć niefortunnych nieporozumień oraz niezadowolenia na końcowym etapie realizacji. Inwestorzy! Nie bójcie się pytać w pracowniach o wykształcenie i doświadczenie projektantów. W końcu to Wy ponosicie koszty związane z pracą nad projektem i macie prawo wiedzieć za co płacicie.


arch. wnętrz Monika Dąbrowska-Pawlak

175 wyświetleń0 komentarzy

Komentarai


bottom of page