top of page

Jak wygląda współpraca z architektem wnętrz?

Zaktualizowano: 1 lip 2021


Wiele osób myśli, że to tylko wizualizacje i/lub dobór dekoracji. Natomiast ci, którzy zdecydowali się na współpracę wiedzą, że kluczem do sukcesu jest odpowiedni proces projektowy oraz konsekwencja w jego realizacji. Nie sposób zliczyć ilości spotkań, rozmów i maili, które wymieniam z Klientami i wykonawcami w trakcie każdego projektu. Poniekąd to one właśnie są miarą rzetelności i decydują o tym, czy projekt można nazwać kompleksowym.


Kompleksowy – czyli jaki?


Wbrew powszechnemu przekonaniu współpraca z Klientem nie kończy się po akceptacji wizualizacji. Wręcz przeciwnie – wizualizacje to tylko jeden z pośrednich etapów prowadzących do wielu rysunków technicznych i rozbudowanej dokumentacji, jaką jest książka projektowa. Cały proces projektowy rozpoczyna się od… zaufania. Inwestor, który decyduje się na współpracę z projektantem wnętrz powinien być świadomy, iż zaufanie jest sekretem udanej współpracy. Czasami nie jest łatwo podzielić się z projektantem informacjami o swoich nawykach czy niecodziennych upodobaniach. Żaden projektant niestety nie ma czasu pomieszkać z Klientem przez tydzień, aby zobaczyć w jaki sposób funkcjonują i jakie mają przyzwyczajenia mieszkańcy czy też użytkownicy danej przestrzeni.

Potrzeba matką wynalazku…


Gdy pojawi się zaufanie możemy przejść do określenia potrzeb użytkownika. Brzmi tajemniczo? Określenie potrzeb to nic innego jak sprecyzowanie swoich oczekiwań wobec projektowanej przestrzeni – zarówno pod względem funkcjonalnym jak i estetycznym. To bardzo ważny etap, którego rezultatem może być wnętrze idealnie dopasowane do Inwestora. Właśnie dlatego szalenie ważny jest przepływ informacji między Klientem a Projektantem.


Forma podąża za funkcją


I wtedy przychodzi czas na układ funkcjonalno-przestrzenny. Jest to rysunek lub rysunki koncepcyjne obrazujące podział danej przestrzeni na pomieszczenia wraz z rozmieszczeniem mebli/wyposażenia. Następnie, na podstawie jednej wybranej przez Inwestora koncepcji powstają wizualizacje wnętrza. Zazwyczaj jest to ulubiony etap Klientów, ponieważ w końcu mogą zobaczyć, to co Projektant widział od początku. Po wizualizacjach przychodzi czas na dokumentację, czyli opracowanie wspomnianej już wcześniej książki projektowej. Wraz z rysunkami aranżacji, wytycznymi do wykonania instalacji, mebli i wieloma innymi rzutami/przekrojami jest ona niezbędna do realizacji projektu.


Realizacja projektu a nadzór autorski


Czy na tym etapie nasza współpraca się kończy? Niestety często tak, ale wcale tak nie musi być! Istnieje taka magiczna usługa jak nadzór autorski, podczas którego Projektant kontroluje zgodność prowadzonych prac z dokumentacją projektową. I tutaj znów pojawia się ogromna ilość wiadomości i spotkań na budowie – rozwiewam wątpliwości, doradzam i kontroluję. Wszystko po to, aby komfortowo i bezstresowo przeprowadzić Klienta przez ten trudny etap w życiu.


Projektowanie wnętrz wymaga nie tylko znajomości aktualnych trendów, ale także obszernej wiedzy z dziedziny ergonomii, psychologii, materiałów wykończeniowych, rozwiązań budowlanych i wielu innych. Dopiero taka wiedza pozwala na pełne wykorzystanie potencjału przestrzeni oraz odpowiedź na złożone potrzeby Inwestorów.


Zapraszam do współpracy przy projektach wnętrz na terenie Bielawy, Dzierżoniowa oraz całego Dolnego Śląska.

arch. wnętrz Monika Dąbrowska-Pawlak


180 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page